Sladké šalátovky či veľké šťavnaté rajčiny z detstva. Na našej farme pestujeme 4 rajčinové stálice, ktoré zákazníkom najviac chutia: Idorini, Delischer, Cherry a tradičnú odrodu Merlice. Každý rok pestujeme aj doplnkové odrody, ako napríklad zelenú, oranžovú či tigrovanú rajčinu, aby vaše šaláty vyzerali farebnejšie. Vzhľad, farbu a chuť rajčín pravidelne meriame senzometrom.
Na opeľovanie kvetov máme vyškolenú kvalifikovanú turbo letku čmeliakov. Do skleníkov ju nasadíme hneď ako vykvitnú prvé kvety. Čmeliaky sú veľmi pracovité. Sú to opeľovače prvej triedy . Za minútu navštívia množstvo kvetov a každý jeden premenia na rajčinu. Pravidelne v skleníku dopĺňame posily a čmeliakom zabezpečujeme výživu. Ak nasadená letka nestíha vypustíme viac formácií, aby neustala dynamika opeľovania.
Čmeliaci sú mierumilovní. V skleníku vládne bzukot a harmónia. Je to radosť pozorovať. Keby sa v skleníku používala chémia, čmeliakov ani živý organizmus v skleníku nenájdete.
Rajčiny aj gerbery pestujeme v kokosovom vlákne, čo je v súčasnosti najmodernejší spôsob pestovania. Je to vlastne kokosová škrupina, rozdrvená a premiešaná s kôrou. Keďže ide o neutrálne prostredie, dodávame doň živiny, aby sa dostali do koreňového systému. Semienka rajčín nakupujeme u najlepších šľachtiteľských firiem.
Rajčiny vysádzame do skleníkov v januári. Spolu s čmeliakmi sa o kríčky intenzívne staráme 90 dní. Viete si predstaviť tú radosť, keď odtrhneme v marci prvú várku? Celý tím sa stretne pri stole, spoločne ovoniavame a koštujeme. Je to naša malá rajčinová slávnosť. Rajčiny držíme v skleníku do novembra, potom skleník dôkladne vyčistíme, aby sme novú výsadbu v januári umiestnili do čistého prostredia.
Mojich ľudí od prvého dňa učím, aby odtrhli len takú rajčinu, ktorú si sami kúpia. Zákazník je ten, ktorý nás posúva dopredu a dáva nám možnosti rozvoja. Ak bude spokojný, aj my môžeme plniť naše predstavy a sny. Dávame si veľmi záležať, aby ste v pohárikoch dostali len šťavnaté rajčiny. Robíme všetko preto, aby do vaše kuchyne nedozreté rajčiny nezablúdili.
Odborník na biologickú ochranu rastlín
„Branislav Oremus je výnimočný pestovateľ. Má pevné nervy a zásady, ktorými chráni nielen ľudí na farme, ale aj svojich zákazníkov. Na Slovensku začal ako prvý s biologickou ochranou a odkedy ho poznám, jeho rajčiny sa nestretli s chémiou. Ochraňujeme ich čisto biologickými metódami, posilňujeme ich imunitný systém a spoločne sme porazili už mnohých škodcov, dokonca aj strašiaka z Bolívie, ktorý zlikvidoval až 75% španielskej úrody. Farma Branislava Oremusa je malý pestovateľský zázrak.
Slováci sú na sladké. Najviac vyhľadávajú do šalátov cherry rajčinky kvôli drobnému vzrastu a rôznym farebnostiam, preto ich mám v stálej ponuke. Sme veľmi radi, že doba doniesla trend zdravej výživy, vďaka ktorému sa zelenina na slovenských stoloch objavuje viacej, ako v minulosti a ľudia viac sa viac zaujímajú o pôvod a kvalitu. Klasická slovenská kuchárka sa rajčine nijako zvlášť nevenovala. Rajčinu ste našli maximálne tak v receptoch na lečo, plnenú papriku alebo polievku. Doba praje lokálnej zelenine, a to je pre nás pestovateľov veľmi motivujúce.
Zeleninový šalát máme na stole každý deň. Rajčinu podávame ku všetkým druhom mäsa, a veľmi radi si ju nakrájame samotnú ku chlebíku s maslom. Z teplej kuchyne u nás vyhráva rajčinová omáčka s cesnakom, bazalkou, tymiánom, korením alebo s olivovým olejom.
Putujú do veľkoskladov , odkiaľ zásobujeme menšie predajne ako COOP Jednota, LIDL či BILLA. Naše rajčiny hľadajte aj v reťazcoch Tesco.
Vedúci výroby
S Branislavom Oremusom pracujem už 8 rokov a som veľmi rád, že sa nám spoločne darí držať rastliny pod biologickou ochranou . Vďaka tomu si u nás môžete odtrhnúť a zjesť rajčinu priamo v skleníku. Ja mám osobne najradšej odrodu Delischer, aj keď, úprimne, som už paradajok trochu prejedený (smiech).